Nejčastější pověry o akné

Nejčastější pověry o akné
1. srpna 2023 9 minut čtení
Nejčastější pověry o akné

Zhoršuje čokoláda vyrážky? Škodí aknózní pleti make-up? Vyléčí ji sluneční paprsky či hormonální antikoncepce? Je nutné pleť se sklonem k nadměrné tvorbě mazu vůbec krémovat? Funguje na ni přírodní kosmetika? Pojďme se podívat na nejčastější mýty o pokožce s vyrážkami, rozšířenými póry a sklonem k nadměrné tvorbě mazu.


Pověra: Akné je problémem puberťáků

Převládá názor, že vyrážky jsou problémem zejména teenagerů a většina kosmetiky určené pro aknózní pleť je určena pouze pro mladší ročníky. Bylo by to sice skvělé, kdyby se z aknózní pleti dalo prostě jen vyrůst, ale bohužel tomu tak není.

Akné dokáže potrápit také mnoho dospělých. Existuje k tomu několik příčin. Jednou z nich je vnitřní nerovnováha organismu, a tedy i nerovnováha pleti. Jednoduše něco v našem těle a v naší pokožce nefunguje tak, jak má.

Nesprávná životospráva, stres, zanedbaná péče o pleť – i to mohou být důvody, proč se vyrážky na naší pleti objevují častěji, než je nám milé. Mnozí odborníci upozorňují, že v tvorbě akné má prsty zanedbaná nebo dokonce nesprávná péče o pokožku.

V jejím důsledku se výrazně zanášejí póry, a to je živná půda pro vznik akné. Proto alfou a omegou péče o problematickou pleť je důkladné, pravidelné, ale zejména SPRÁVNÉ čištění.

Pověra: Čokoláda zhoršuje vyrážky

Je pravda, že naše stravovací návyky jsou úzce propojeny s tvorbou akné. A existuje souvislost mezi čokoládou a vznikem pupínků. No viníkem není samotná čokoláda! Akné totiž nezpůsobuje kakao v čokoládě, ale přidané cukry a mléko, protože stav problematické pleti obecně zhoršují potraviny s vysokým glykemickým indexem, které zvyšují v krevním oběhu hladinu steroidního hormonu kortizolu.

Jsou to potraviny s vysokým obsahem cukru, tedy všechny sladkosti, pečivo a těstoviny z bílé mouky. Rafinované cukry zvyšují množství inzulínu v krvi a tím se zvyšuje produkce kožního mazu, který následně ucpává póry. Čokoládu si tedy dopřát můžete – sáhnete-li po takové, která obsahuje minimálně 70% kakaa. Čím vyšší procento kakaa čokoláda obsahuje, tím nižší má glykemický index.

Slovakia-5
Pověra o tom, že konzumace čokolády způsobuje akné, je mezi lidmi rozšířena.

Pověra: Po akné vždy zůstávají nepěkné jizvičky

Ani toto tvrzení se zcela nezakládá na pravdě. Pokud netrpíte závažnou formou akné, nebo se do jeho léčby pustíte včas, lze se jizvičkám vyhnout, tvrdí odborníci. Jizvičky vznikají především tehdy, když si vyrážky násilně vytlačujeme často neumytýma rukama, navíc pouze nehty bez použití ubrousku či tamponu, a otevřeme tak doširoka bránu pro bakterie.

Tyto bakterie, které si při vytlačování můžeme zanést zpod nehtů do ranek, mohou za zhoršení akné či tvorbou nehezkých jizviček. Pokud už jizvy po akné na tváři máte, díky nejmodernějším technologiím si je nemusíte nést s sebou po zbytek života. Stávající jizvy vám často dokáží odstranit odborníci v beauty salonech nebo na estetických klinikách – například mikrodermabrazí či laserem.

Pověra: Opalování léčí vyrážky

Ano, opalování pokožky dokáže za určitých okolností a v jisté míře zredukovat záněty v lidském těle. A protože vyrážky jsou v podstatě projevem zánětu, může se zdát, že slunce na ně bude působit léčivě. Avšak sluneční paprsky (a zejména škodlivé UV A a UV B záření) však ve skutečnosti přinášejí takové pleti více škody než užitku.

Pronikají do hlubších vrstev kůže a snižují v ní tvorbu kolagenu, díky kterému je pokožka pevná a vypadá mladistvě. A v důsledku nedostatku kolagenu nemají póry kolem sebe dostatečnou oporu a otevírají se. Výsledek? Například černé tečky, které ne a ne zmizet. Spálená kůže se navíc obtížněji hojí, a tak se zvyšuje riziko vzniku jizev.

annemarie-borlind-prirodna-kozmetika-starostlivost-o-pokozku-slnecne-ziarenie-1024x597
Opalování jako léčba pupínků je jedním z mýtů, které jsou často rozšiřovány.

Pověra: Akné vyléčí hormonální antikoncepce

Lékaři zvykli dospívajícím dívkám předepisovat hormonální antikoncepci také proto, aby se jim upravil stav problematické aknózní pokožky. Přestože užívání hormonů v mnoha případech pomohlo stav takové pleti zlepšit, není to potvrzeno a ověřeno jako řešení. Antikoncepce rozhodně není kouzelnou hůlkou na akné.

Pověra: Aknózní pleti škodí make-up

Možná jste se už setkali s tvrzením, že na problematickou pleť s vyrážkami nepatří make-up, neboť způsobuje ucpávání pórů a tvorbu komedonů. Toto také není tak úplně pravda. Mnohé konvenční make-upy mají takové složení, že na pleť působí podobně jako plynová maska ​​– pleť nedokáže dýchat a ucpávají póry. Jsou to produkty, které obsahují ropné deriváty (najdete je pod latinskými názvy např.: Paraffinum Liquidum, Petrolatum či Mineral Oil).

S kvalitním make-upem s čistě přírodním složením, a zvláště pokud je speciálně určen pro váš typ pleti, nemůžete nic pokazit. Právě naopak. Vhodně zvolený make-up na rostlinné bázi s lehkou texturou a ošetřujícími složkami naopak dokáže pokožce být prospěšný, protože ji nedusí a neucpává, ale vytváří na ní jakýsi ochranný štít proti škodlivým vlivům z okolního prostředí.

4011061535109_00942653_ANNEMARIE_BOERLIND_-_Makeup_Sunkissed_Office_8840
Přírodní make-up se stal populární volbou pro všechny, kteří se snaží minimalizovat vystavení své pokožce škodlivé chemii.

Pověra: Vyrážky jsou znakem toho, že si pleť nečistíte dostatečně

Možná tomu nebudete věřit, ale nadměrné mytí, čištění a odmašťování škodí vaší aknózní pokožce stejně jako kdybyste ji nečistili vůbec. Paradoxně totiž zvyšuje její náchylnost k nadměrné tvorbě mazu a tvorbě akné.

Přehnaným čištěním ji totiž vysušujete, zbavujete ji jejího přirozeného promaštění, a výsledek je ten, že ve snaze o samoregulaci začne produkovat ještě větší množství mazu. A tím se vyrážky pochopitelně jen zhorší. Řešení? Pokožku sice čistit, ale přípravky, které ji čistí a dezinfikují, ale zároveň ji nevysušují a nedráždí.

Určitě se vyhněte přípravkům s obsahem sodium lauryl sulfate (laurylsulfátu sodného), protože tato látka zvykne nadměrně dráždit problematickou pleť.

Pověra: Peeling pokožce s vyrážkami ubližuje

Dalším mýtem je, že čištění peelingovými přípravky dokáže aknózní pokožce uškodit. Není to tak docela pravda. Peelingy jsou pro tento typ pleti škodlivé jen tehdy, pokud se na ní vyskytují zanícené a bolestivé vyrážky a sáhnete-li po nesprávném druhu peelingu.

V opačném případě dokáže peeling tomuto typu pokožky naopak pomoci, protože z ní dokáže důkladně odstranit odumřelé zrohovatělé buňky, které jsou příčinou ucpávání pórů a následného vzniku akné.

annemarie-borlind-prirodna-kozmetika-starostlivost-o-plet-enzymovy-piling
Peeling vďaka enzýmom v aktívnej forme výrazne zjemňuje a omladzuje pleť.

Jaký je tedy správný typ peelingu pro tento typ pleti? Odborníci při domácí péči doporučují především jemné, například enzymatické peelingy. Enzymový peeling od přírodní kosmetiky Annemarie Börlind s obsahem přírodních enzymů pokožku důkladně čistí do hloubky a bez obrušování. Enzymy jemně odstraní zrohovatělou pokožku.

Tento peeling je v práškové formě, prášek si v dlani zředíte s vodou, vytvoří se vám jemná a příjemná pěnová emulze bez jakýchkoli abrazivních částeček. Tato emulze obsahuje enzymy, které se postarají o dokonalé a hloubkové čištění bez podráždění pleti. Chcete-li použít abrazivní peeling, tedy peeling s obsahem drobných částeček, dbejte o to, aby byly jeho částečky co nejjemnější a ideální přírodního původu, abyste pokožku ještě více nezatěžovali látkami, které na ni nepatří.


Pověra: Krémování problematické pleti zhoršuje vyrážky

Domníváte se, že používat krém na již beztak mastnou pokožku je zbytečné, protože krém by ji ještě více zmastil? Omyl! Když si nebudete pokožku krémovat, vaše mazové žlázy se budou mnohem více namáhat a produkovat ještě více mazu, aby zajistily pokožce správnou hydrolipidovou ochrannou bariéru.

Vaše nenakrémovaná pokožka bude tedy ještě mastnější, než kdybyste si ji krémovali. Pleť navíc kromě promaštění potřebuje také hydrataci, aby si zachovala pružnost, vláčnost a mladistvý vzhled.

Řešením je správně zvolená péče, která vaši pleť dostatečně hydratuje, ale zároveň nespustí nadměrnou produkci mazu.

Jako stvořená pro váš typ pleti je systematická péče pro problematickou pleť, komedony, otevřené póry a vyrážky s linií Purifying Care od certifikované přírodní kosmetiky Annemarie Börlind.

Má čistě přírodní složení, takže vaši citlivou pleť nebude dráždit ani ji ještě více zatěžovat a zároveň obsahuje takové rostlinné ingredience, které dokáží pokožku zklidnit, hloubkově dezinfikovat, působí antibakteriálně a pomáhají pleť chránit před opětovným vznikem vyrážek a komedonů. Pleť pravidelným používáním těchto produktů vypadá viditelně čistší, jasnější a svěží.

Vyberte si ze široké nabídky kosmetiky na mastnou pleť ješte dnes.

annemarie-borlind-prirodna-kozmetikacare-1024x1024
Linie pro problematickou pleť Purifying Care od přírodní certifikované kosmetiky Annemarie Börlind.
Related posts