Poznejte pravdu o karmínu v kosmetice: Skrytý hmyz v líčidlech

Poznejte pravdu o karmínu v kosmetice: Skrytý hmyz v líčidlech
10. června 2024 6 minut čtení
Poznejte pravdu o karmínu v kosmetice: Skrytý hmyz v líčidlech

Karmín, známý také jako karmínová kyselina, dominuje mnoha kosmetickým výrobkům svou výraznou červenou barvou. Ale za touto krásnou barvou se skrývají kontroverzní aspekty spojené s výrobou a potenciálními riziky pro zdraví. Je nutné používat karmín v kosmetice? Proč a jak se mu vyhýbat? Dozvíte se v článku.

Co je karmín?

karmin-kaktus
Při výrobě barviva se hmyz usmrcuje ponořením do horké vody, párou, vysoušením na slunci nebo teplem v pecích.

Karmín, známý také jako karmínová kyselina, je barvivo získávané z larev červů košenila - Dactylopius coccus . Tito brouci se běžně vyskytují na kaktusech v Peru v Jižní Americe.

Proces získávání karmínu zahrnuje sběr brouků z kaktusů, jejich vysušení (nebo jiný druh usmrcení) a následné rozemletí na prášek. Tento prášek se pak mísí s kyselinou, čímž se získává karmínová kyselina, která se v kosmetice využívá jako barvivo. Barva karmínu může zahrnovat různé odstíny červené, od světle růžové po hlubokou červenou, v závislosti na množství použitého materiálu a procesu zpracování.

Vzhledem k tomu, že oplodněné samice nesou nejvíce pigmentu, chovatelé odeberou samice předtím, než nakladou vajíčka, poté je vysuší a rozdrtí, aby získali červený prášek. Výrazná červená barva karmínu je výsledkem přítomnosti kyseliny karmínové, která tvoří přibližně 10 % hmotnosti karmínu.

Karmín je pigment, který se nachází v téměř všech konvenčních produktech dekorativní kosmetiky s odstíny růžové, červené a bordó barvy. Jeho výrazná barva může být půvabná, ale je důležité vědět i skryté aspekty tohoto pigmentu. Karmín se vyrábí z hmyzu a ačkoli může být přitažlivý svou intenzivní barvou, může mít nežádoucí účinky, zejména pro ty s citlivou pokožkou.

Proces výroby karmínu může obsahovat chemické látky , které mohou způsobit alergie a dráždění pokožky. Před nákupem kosmetiky, která obsahuje karmín, je důležité znát, co obnáší jeho výroba a o jeho potenciálních rizicích pro vaši pokožku. Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o této kontroverzní ingredienci a jak se s ní správně vypořádat.

karmin-kosenila
Po rozdrcení je barva košenilového brouka zářivě červená.

VEDĚLI JSTE, ŽE?
Odhaduje se, že při roční výrobě karmínu je usmrceno 22 až 89 miliard dospělých samic košenily.

Kde všude můžeme karmín najít?

V potravinářství - od jahodových jogurtů, červených bonbonů, instantních polévek až po nejrůznější produkty, které mají červenou barvu. Jeho používání je povoleno pouze v určitých potravinách v souladu s platným evropským zákonem. Jedná se totiž o alergenní látku a potenciální karcinogen.

V kosmetickém odvětví se karmín běžně využívá k přidávání výrazného červeného, růžového nebo oranžového pigmentu do rtěnek, tvářenek , očních stínů a laků na nehty. Karmínový pigment patří mezi třetí nejčastěji používaná barviva v konvenčních a často i přírodních značkách dekorativní kosmetiky. Důležité je si uvědomit, že označení „přírodní“ nezaručuje, že výrobek neobsahuje karmín – existuje mnoho přírodních rtěnek a dalších kosmetických produktů, které obsahují toto kontroverzní barvivo .

carmine-powder
Karmínový pigment patří mezi třetí nejčastěji používaná barviva v konvenčních a často i přírodních značkách dekorativní kosmetiky.

Jak se vyhnout karmínu

1 Vybírejte značky, které striktně odmítají používání výtažků z mrtvých zvířat a hmyzu.

2 Kontrolujte složení produktů. Karmín můžete najít označen jako: E120, Natural red 4, Crimson lake, Carmine lake, CI 75470, Cochineal extract, Cochineal, Carminic acid, Natural colorings.

Karmín je často třeba konzervovat benzoanem sodným (E211). Pro citlivé osoby může vyvolat alergické reakce . Tyto alergie se mohou projevit jako mírná lokální reakce, například lehké svědění a slzení očí, nebo mohou dosáhnout závažnější formy, jako jsou oteklá víčka nebo výrazný otok v krku.

dekorative

Kosmetika bez karmínu

Používání pigmentů v kosmetice je nezbytné při výrobě kosmetických produktů, ale v současnosti existuje široká škála přírodních pigmentů, které umožňují náhradu karmínu .

Značka ANNEMARIE BÖRLIND se stala představitelem inovací v kosmetice bez karmínu. Jejich výrobky využívají širokou škálu přírodních pigmentů včetně azopigmentů – skupinu organických barviv, která se často využívají v kosmetice, textilním průmyslu potravinářství. Také používají extrakty z rostlin, v případě červené barvy, používají i výtažek z červené řepy. U perleťových odstínů se pigmenty vyrábějí pomocí jemně pletých sluďových vloček.

ruze-annemarie-borlind
Kompatibilita všech produktů dekorativní kosmetiky ANNEMARIE BÖRLIND je dermatologicky potvrzena.

Všechny složky použité v dekorativních výrobcích od společnosti ANNEMARIE BÖRLIND mají rostlinný původ, s jedinou výjimkou včelího vosku. Tyto ingredience jsou šetrné k pleti, prošly dermatologickými testy a jsou vhodné i pro citlivou pleť a osoby trpící alergiemi.

Obsahují složky, které mají řadu benefitů pro pokožku. Mezi běžné komponenty v dekorativní kosmetice této značky patří jojobový olej , bambucké a kokosové máslo a různé přírodní alternativy barviv. Barevné pigmenty v těchto produktech vás oslní zářivými odstíny a překvapí svojí dlouhotrvající intenzitou. Jojobový olej zjemňuje rty a zanechává je vláčné. Botanická kyselina hyaluronová a kakaové máslo chrání rty před dehydratací a vysušením.

Rozmanitost přírodních alternativ a inovace výrobců nám nabízí možnosti, které jsou nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale také příznivější pro naši pleť.

Related posts