Co je příčinou tmavých kruhů pod očima a jak se jich zbavit?

Co je příčinou tmavých kruhů pod očima a jak se jich zbavit?
11. dubna 2023 5 minut čtení
Co je příčinou tmavých kruhů pod očima a jak se jich zbavit?

Probudit se ráno s otoky a tmavými kruhy pod očima může být dost frustrující. Ať děláme co děláme, nejednou je nedokáže zamaskovat ani ten nejlepší make-up. Jak si s nimi účinně poradit?

Tmavé kruhy pod očima jsou nejčastěji způsobeny únavou a prozrazují nedostatek spánku . Oteklá spodní víčka, takzvané oční váčky, jsou také nežádoucím důsledkem probdělé noci, nedbalého odlíčení nebo i stárnutí. Ženám však obvykle oči ráno otékají i v důsledku hormonálních změn , tehdy se jim hromadí v okolí víček voda. Jedná se však o kosmetický problém.

Pokud vám však kromě oteklých víček otékají i kotníky a ruce, může to již signalizovat nemocné ledviny, a tehdy je zapotřebí detailnější vyšetření u nefrologa.

annemarie-borlind-prirodna-kozmetika-kruhy-pod-ocami-2-1024x576
Otoky způsobuje i stagnace lymfy, tehdy se voda neodplavuje z tkání přes lymfatické cévy, hromadí se a tak vzniká otok.

Alergie a genetika

Změny na pokožce očního okolí však mohou mít i jiné příčiny. Například jsou projevem alergie nebo předzvěstí ucpaného nosu . Kůže v okolí očí je totiž tenčí, jemnější, má mnohem tenčí podkožní tukovou vrstvu, a tak na ní mnohem výrazněji vidět cívky (tzv. kapiláry ), které se mohou roztahovat či rozšiřovat. I oteklé oči bývají projevem alergie, přidružuje se k ní často i podráždění očí, slzení, svědění či pálení.

Kruhy pod očima bývají také genetického původu a jsou otázkou chybné pigmentace. V takovém případě je jejich odstranění těžký oříšek, ale dá se řešit.

Pozor na zlozvyky

K nežádoucím tmavým kruhům nebo oteklým spodním víčkům mohou snadno přispět i různé zlozvyky. Nikotin v cigaretách a alkohol pokožku nadměrně vysušují a brání jejímu okysličování. Dehydrovaná pokožka se projevuje tvorbou kruhů pod očima.

Stejný negativní efekt na oční okolí mají potraviny s nadměrným obsahem sodíku jako jsou chipsy či uzeniny, které způsobují zadržování vody v organismu a přispívají k tvorbě otoků, včetně váčků pod očima. Nedostatečné vylučování vody je častou příčinou očních váčků. Velmi pomůže upravit pitný režim , díky kterému se dostane váš příjem a vylučování tekutin do rovnováhy, tělo nebude žízněno ale ani zadržovat vodu. Správným stravováním, dostatkem spánku a hydratací organismu a zdravým životním stylem lze snížit jejich výskyt a vzhled.

potato-chips-448737_1280
V případě tmavých kruhů pod očima může být nezdravá strava a životospráva nepříznivým faktorem.

Chybějící živiny

Jak vypadá váš každodenní jídelníček? Máte dostatečně pestrou a zdravou stravu? Kruhy a váčky pod očima totiž nejednou upozorňují na to, že máte v těle nedostatek vitamínů , minerálů a zejména že vám chybí železo . Chudokrevní lidé (trpící anémií, tedy nedostatkem železa), mají pravděpodobně i tmavé kruhy pod očima.

Rady a nápady jak s nimi zatočit

Pokud vaše kruhy pod očima či otoky jsou důsledkem vašeho životního stylu nebo příznakem zdravotních potíží, lze to řešit. Hodně pomůže změna životosprávy , více spánku a odpočinku , větší příjem tekutin - hlavně vody, pestřejší strava plná živin, doplněné vitamíny a minerály, méně cigaret a vhodně zvolená pleťová péče. Ta dokáže dokonce eliminovat tmavé kruhy a oční váčky na mimimum. Jak?

girl-454564_1280
Oční váčky obsahují také množství krevních a lymfatických cév, které pomáhají při odvádění odpadních látek.

Účinným bojovníkem proti tmavým kruhům pod očima a otokem je přírodní sérum ENERGYNATURE od přírodní kosmetiky ANNEMARIE BÖRLIND, speciálně vyvinuté k řešení tohoto problému. Chová se jako přírodní lék na otoky či kruhy pod očima, zmírňuje otoky a rozšířené cívky .

Obsahuje účinné rostlinné složky , jako je Hesperedin z hořkého pomeranče , který zlepšuje funkci kapilár, navíc viditelně redukuje kruhy pod očima, sjednocuje a rozjasňuje pleť.

Organický bio kofein stimuluje lymfu v očním okolí a odvádí přebytečnou vodu z tkání a eliminuje tak otoky, dodává buňkám kyslík a živiny, které napomáhají jejich obnově. Účinné látky se ukrývají v praktickém chladivém aplikátoru, který také sám o sobě pomáhá uklidňovat otoky.

Sérum můžete nanášet ráno i večer, před aplikací očního krému. V případě mladších ročníků plnohodnotně nahrazuje oční krém. Je vhodný pro absolutně všechny věkové kategorie.

Related posts