Natália Pažická: Každý z nás je kapkou v moři

Natália Pažická: Každý z nás je kapkou v moři
2. února 2019 8 minut čtení
Natália Pažická: Každý z nás je kapkou v moři

Vyzpovídali jsme Natálii Pažickou, známou bojovnici za ochranu planety a světa bez odpadu, influencerku, modelku a studentku módy.

Její video o zoufalém stavu naší planety vyvolalo na internetu značný rozruch. Bojovnice za ochranu naší planety a světa bez odpadu, influencerka, modelka a studentka módy Natália Pažická (23) je známá tím, že si na kůži nedá cokoli. Její kritéria jsou přísná - kosmetika musí být přírodní, certifikovaná, netestovaná na zvířatech, ekologická svým obsahem i obalem a samozřejmě účinná.

Povídali jsme si s ní o změnách, které provedla ve svém životě, když změnila pohled na svět kolem sebe, a také o naší kosmetice ANNEMARIE BÖRLIND, kterou používá. A možná vás překvapí, že ji k ní původně přivedla její maminka.

Co vás vedlo k tomu, že jste se začala intenzivně zajímat o zoufalý stav naší planety?

Studuji v Amsterdamu obor Fashion and Branding, přivedl mě k tomu můj zájem o módu, který u mě začal modelingem a později prací stylistky. Před třemi lety nám ve škole promítali dokument The True Cost, kterým nám měl ukázat, jak módní byznys a zejména tzv. fast fashion ve skutečnosti funguje. Je to druhý nejšpinavější průmysl hned po ropném a dochází v něm k masivnímu porušování lidských práv. Při jeho sledování jsem nevěřila vlastním očím a byla jsem neuvěřitelně zklamaná. Od té doby jsem si už nic z fash fashion - od komerčních značek - nekoupila.

Dizajn_bez_n_zvu-269
Slow fashion klade důraz na transparentnost celého výrobního procesu a podporuje spravedlivé pracovní podmínky a mzdy zaměstnanců.

Jak vypadal váš život před tím osudným dokumentem, který vám obrátil život vzhůru nohama?

Byla jsem klasický průměrný spotřebitel. Pořád jsem kupovala nové věci, nezajímalo mě složení produktů ani to, KDO a KDE je vyrobil. Prostě jsem „konzumovala“ tak, jak to po mně systém chtěl. Slepě jsem utrácela peníze za věci, které jsem ve skutečnosti nepotřebovala, samozřejmě ve jménu kapitalismu. Stejně jako většina lidí.

Jak začala vaše cesta ke změně?

Pro mě to začalo rychlou módou, přestala jsem s ní ze dne na den. Změnila jsem svůj postoj k oblečení a k tomu, kde, kdy a jak ho nakupuji. Pak jsem se začala zajímat o znečištění životního prostředí plastem a teď jsem ve fázi, kdy mě zajímá rostlinná strava. Je toho hodně, co se dá změnit. Zajímá mě to a zlepšuje to kvalitu mého života, navíc jsem díky tomuto životnímu stylu dokázala ušetřit peníze.

Když to rozebereme více, jak se toto uvědomění projevilo na vašem oblečení?

Především jsem se šla poctivě podívat na svůj šatník a uznala jsem, že toho mám opravdu víc než dost. Dnes kupuji asi 10 % toho, co kdysi a snažím se nakupovat v second handech, vintage obchodech. Pokud si koupím něco nového, tak jedině u slow fashion značek. (Jejich seznam najdete také pod videem #whatyoueatmatters).

A ve vaší kuchyni?

Obecně jsem přešla pouze na přírodní kosmetiku, včetně čisticích prostředků. Konvenční prostředek na mytí nádobí jsem nahradila přírodním. Plastové sáčky jsem nahradila kompostovatelnými, plastovou houbičku lufou, která je vyrobená z dýně... Kromě podobných změn jsme s přítelem přestali vyhazovat potraviny. Nakupujeme jen den nebo dva předem, takže se nám nestává, že bychom jídlo jen tak vyhodili. A samozřejmě si dávám pozor na to, jaké potraviny kupuji. Je toho hodně, stačí začít a dál to jde samo. (smích)

Dizajn_bez_n_zvu-271
Rostlinná strava zahrnuje různé druhy ovoce a zeleniny, luštěniny, obiloviny, ořechy a semínka.

Jaké změny se udály ve vaší koupelně?

Přešla jsem kompletně na přírodní kosmetiku, a to i u té dekorativní. Věci, které se dají nahradit, jsem vyměnila za bezobalové. Tyto věci jsou nejen ekologičtější, ale především si na tělo nenanášíme chemikálie, které mohou mít při dlouhodobém používání negativní vliv na naše zdraví.

Mezi přírodní kosmetiku, která má dnes místo ve vaší koupelně, patří také naše Annemarie Börlind…

Objevila ji vlastně moje maminka. Na poličce v koupelně měla vždycky položených několik jejích produktů. Začala jsem si je od ní půjčovat a později jsem na některé produkty této značky přešla i já.

Který výrobek ANNEMARIE BÖRLIND vám nejvíce sedl?

Je jich několik, ale v poslední době jsem si velmi oblíbila rtěnky a noční krém pro smíšenou pleť z produktové řady Combination System Balance, který je velmi lehký, nádherně voní a pomáhá regenerovat pleť.

Líbí se mi různorodost této kosmetické značky, pro každého se najde produkt a dokazuje, že i přírodní kosmetika může být stejně estetická, voňavá a příjemná, jako ta konvenční.

Dizajn_bez_n_zvu-272
Noční krém pro smíšenou pleť podporuje regeneraci pleti, obnovuje její pružnost a vyhlazuje pleť.

Jaké značky jste si začala vybírat v rámci svého uvědomělého přístupu ke světu i k sobě?

Zajímá mě, KDO věci vyrábí, KDE je vyrábí a JAK je vyrábí. Lidé mají někdy tendenci si myslet, že by nás to mělo zajímat kvůli kvalitě života jiných lidí. Ale my to nemusíme dělat kvůli jiným lidem. Dělám to i pro sebe. Nechci na sebe nanášet chemii, nechci nosit oblečení barvené těžkými kovy a nechci jíst geneticky modifikované jídlo. Opět je to výhra pro všechny. Pro nás, zaměstnance značky, a také pro planetu a vše živé na ní.

Jaké jsou podle vás největší „prohřešky“, kterých se lidé dopouštějí vůči planetě a vůči sobě samým?

Nelze jmenovat jeden problém. Ale jsou problémy, se kterými můžeme něco udělat jako jednotlivé bytosti, a jsou takové, se kterými je to obtížnější. A musíme začít tam, kde můžeme. Vzít si domů z obchodu potraviny ve vlastní tašce, ne v igelitce. Používat vlastní láhev na nápoje, kompostovatelné sáčky, kupovat nebalené ovoce a zeleninu, nakupovat od místních výrobců, jíst méně masa apod. Příroda to má velmi chytře vymyšlené a co není dobré pro ni, není dobré ani pro nás. V současné době se nadměrné nakupování podepisuje na našem i jejím zdraví. Takže největším „prohřeškem“ dnešních lidí je podle mého názoru ignorace.

Kde berete inspiraci k pozitivním změnám a životu bez odpadu? Co vás motivuje a vzdělává?

Ráda se dívám na různé dokumenty. Názvy mých nejoblíbenějších si můžete stáhnout pod mým videem #whatyoueatmatters. Velmi ráda také sleduji přednášky TED talks. Z knih bych doporučila knihu Sapiens a Čínská studie. Tyto knihy jsou určeny úplně všem lidem, kteří se zajímají o zdraví a historii lidstva. Obě jsou bestsellery a chápu i proč. Inspirativní osobnosti jsou pro mě Jane Goodall a Leonardo Dicaprio. Osoby, které využívají svých znalostí a slávy k úžasným věcem.

Máte ideální stav, kterého byste chtěli v každodenním životě dosáhnout?

Nežiji život bez odpadu, ani nikdo z nás takový život žít nemůže. Proto tomu raději říkám vědomější život. V ničem se neomezuji, mám úplně stejný život jako dřív, jen jsem některé věci nahradila. Přemýšlím o věcech a snažím se volit lepší alternativy.

Vaše video #everyindividualmatters se přehnalo sociálními sítěmi jako vichřice a způsobilo hotovou senzaci. Překvapilo vás to?

Čekala jsem hodně kritiky, bála jsem se, aby videa a moje tvorba nebyla spíše kontraproduktivní. Nicméně 99 % reakcí bylo pozitivních. Překvapivě je dohromady vidělo téměř 2 miliony lidí, což by mě ani ve snu nenapadlo. Nejvíce mě překvapuje přístup mladých lidí, s jakým nadšením chtějí své zvyky měnit k lepšímu. Na věku opravdu nezáleží, každý z nás je kapkou v moři.

Jaké máte plány do budoucna v rámci této velké osvěty?

Mám spoustu nápadů, ale bohužel se mi vedle školy nedaří všechny zrealizovat. Nechávám to všechno otevřené. Momentálně zakládám občanské sdružení, kde budeme společně získávat peníze na dobré věci. Musíme si navzájem pomáhat.

Related posts