Mikroplasty: Skrytý nepřítel zdraví, kosmetiky a životního prostředí

Mikroplasty: Skrytý nepriateľ zdravia, kozmetiky a životného prostredia
13. listopadu 2023 5 minut čtení
Mikroplasty: Skrytý nepřítel zdraví, kosmetiky a životního prostředí

S mikroplasty se v každodenním životě setkáváme častěji, než si myslíme. Používá se v kosmetice nebo v pracích a čistících prostředcích. Co je mikroplast? Proč je tak škodlivý pro naše zdraví, ale také životní prostředí? Proč se mikroplast používá v kosmetice a jaké alternativy naleznete v produktech ANNEMARIE BÖRLIND? Na to vše odpovíme v tomto článku.

Co jsou mikroplasty a proč se používají v kosmetice?

microplastic_human_body
Mikroplasty jsou tak malé, že se mohou dostat do našich buněk. Britští vědci nedávno v laboratoři poukázali na poškození lidských buněk.

Mikroplasty jsou drobné plastové částice o velikosti od pěti mikrometrů do pěti milimetrů. V kosmetice se používají z několika důvodů. Jedním z hlavních důvodů je jejich nízká cena, což činí z mikroplastů atraktivní plniva, pojiva a abraziva v kosmetických výrobcích. Jsou často přítomny v peelingech k odstranění odumřelých kožních buněk.

Mikroplasty se také používají ve formě akrylátů, které slouží k zahušťování a stabilizaci gelů a emulzí. Akryláty jsou synteticky vyráběný plast, který se obtížně rozkládá. Využívá se zejména tehdy, když jiné stabilizační látky nejsou vhodné.

Věděli jste, že každý rok skončí v oceánu 8 milionů tun plastů? Odborníci odhadují, že do roku 2050 bude v oceánech více plastů než ryb. Na dnech moří a oceánů je až deset tisíckrát více mikroplastů než v kontaminovaných povrchových vodách.

Vliv mikroplastů na lidské zdraví

O vlivu mikroplastů na lidské zdraví a jejich potenciálních toxických účincích se hovoří stále více. Část problému spočívá v tom, že mikroplasty jsou tak malé, že se mohou dostat do našich buněk.


Britští vědci nedávno v laboratoři poukázali na poškození lidských buněk na úrovních, o kterých víme, že je přijímáme s jídlem. Poškození zahrnuje alergické reakce a smrt buněk.

Miminka mohou čelit obzvláště vysoké expozici. Malá studie šesti kojenců a 10 dospělých zjistila, že kojenci měli ve stolici více mikroplastických částic než dospělí. Výzkum naznačuje, že mikroplasty mohou vstoupit do plodu přes placentu a děti mohou částice spolknout i přes mateřské mléko. V současnosti existuje stále jen omezené povědomí, přičemž tyto negativní účinky se mohou různit v závislosti na typu, velikosti, tvaru a koncentraci mikroplastů. Proto je nezbytný další vědecký výzkum v této oblasti.

microplastic_and_children
Miminka mohou čelit obzvláště vysoké expozici. Malá studie šesti kojenců a 10 dospělých zjistila, že kojenci měli ve stolici více mikroplastických částic než dospělí.

Věděli jste, že člověk průměrně zkonzumuje a vdechne 78 000 až 211 000 mikroplastových částic ročně? A to se považuje za podceňované.

Proč jsou mikroplasty škodlivé pro životní prostředí?

Mikroplasty mají velikost, která jim brání být zcela odfiltrována z vody v čističkách odpadních vod a místo toho se dostávají do toků, jezer a oceánů. Je to však jen začátek. Tyto mikroplasty a nanoplasty jsou odolné vůči rozkladu a často se usazují na mořských dnech, což vytváří past pro různé mořské tvory a ptáky. Nové studie nám nově odhalují, že mikroplasty zasahují do vnitřních orgánů těchto tvorů a narušují jejich střevní systém, což může vést k vyhladovění a k uhynutí.

Jak se vyhnout mikroplastům?

Proč bychom měli riskovat, že v nás skončí plast? Dávejte pozor na složení produktů. Čtěte složky na etiketách kosmetických produktů a vyhýbejte se těm, které obsahují mikroplasty. Greenpeace sestavil seznam nejdůležitějších názvů složek, které označují mikroplasty:

Acrylate Copolymer (AC), Acrylate Crosspolymer (ACS), Dimethiconol, Methicone, Polyamide (PA, Nylon), Polyacrylate (PA), Polymethylmethacrylate (PMMA), Polyquaternium (PQ), Polyethylene (PE), Polyethyleneglycol (PEG)*, Polyethyleneterephthalate (PET), Polypropylene (PP), Polypropyleneglycol (PPG)*, Polystyrene (PS), Polyurethane (PUR), Siloxane

microplastic_1_
Na všech produktech linie SUN je označení, že jsou bez mikroplastů, což má přesah i na to, že jsou CORAL FRIENDLY a tudíž nepředstavují riziko pro podmořský život.

Použití mikroplastů v kosmetice NENÍ nezbytné

V současné době se mikroplasty staly skutečným problémem, a to nejen pro naše životní prostředí, ale také pro naše zdraví. Tyto drobné plastové částice se objevují v kosmetických výrobcích a pracích prostředcích častěji, než si mnozí uvědomují.

peeling_without_microplasts
Značka ANNEMARIE BÖRLIND používá v peelingech perličky z jojobového vosku, mořskou sůl, bambusové granule nebo enzymy.

Značka ANNEMARIE BÖRLIND se v celé své produkci důsledně vyhýbá používání mikroplastů. Používá přírodní alternativy - peelingech perličky z jojobového vosku, mořskou sůl, bambusové granule nebo enzymy. Tyto alternativy jsou nejen šetrné vůči životnímu prostředí, ale také přátelské k pokožce. Kromě toho podporují ekologický projekt „Namib Desert Jojoba“, ze kterého se tyto jojobové perličky získávají. Jejich přístup k ekologické kosmetice pomáhá chránit naše životní prostředí.

V boji proti mikroplastům můžeme všichni učinit svůj díl a zvolit si kosmetiku, která je šetrná k životnímu prostředí. Čím více se budeme informovat a rozhodovat se pro udržitelné produkty, tím více přispíváme k ochraně naší planety.

Related posts